چهار دست و پا چسبیدن به امید!

می‌دونم که این روزا امیدوار بودن و به فردای بهتر نگاه کردن و امید داشتن خیلی حرف قلمبه‌ایه! (لفظ مودبانه کلمه چرت و پرت!) انگار طرف توی این دنیا زندگی نمی‌کنه. نمی‌گم اوضاع و احوال خوبه، حقیقتا کافیه یه هفته بشینی پای تلویزیون و ماهواره و اینترنت و آخرش ببینی خیلی چیزا از جمله همین امید دیگه برات جذابیت ندارن.

با اینحال من گاهی با خودم فکر می‌کنم انگار یه‌جورایی مد شده که همه‌اش بنالیم و غر بزنیم. تقریبا توی تموم گردهم‌آیی‌های کوچک و بزرگ دوستانه و خانوادگی، صحبت در مورد مشکلات و تمسخر این و اون و بد و بی‌راه گفتن به دوره و زمونه و یاد خاطرات بسیار عالی گذشته و نشون دادن میزان ماه بودن دیگرون و بدبخت بودن ما ایرانی‌ها و روی اصول بودن همه دنیا و به‌هم‌ریختگی همیشگی ماها و هزارتا چیز دیگه ورد زبون آدماست و خب راحت‌ترین کار همراه شدن و خیلی انصاف داشته باشیم و از این روش خوشمون نیاد، ساکت ماندن و صحبت را در مواقع مقتضی عوض کردنه.

کاری ندارم که تقصیر کیه و چیه، کاری ندارم که مشکل فرده یا سیستم و یا فرهنگ جمعی، کاری ندارم که غر زدن خوبه یا بد، کاری ندارم که...

اما دارم فکر می‌کنم که ما این وسط چیکار می‌تونیم بکنیم که حداقل با کمال خودخواهی آسیب روانی به خودمون رو به حداقل برسونیم. نذاریم بدل بشیم به یه‌سری آدم ناامید و مردد نسبت به فردا. نشیم آدمایی که در معرض قرار گرفتن هر روزه روحشون با این اخبار و صحبت‌ها ناخودآگاه مریض و بی‌حوصله و داغونشون کرده.

یه چیزی می‌خوندم اینجا توی سایت آقای لئو. اومده به مناسبت سی و هشتمین سال تولدش برای شیش تا بچه‌اش (ماشاالله!) سی و هشت تا درسی که از زندگی گرفته رو گفته. اگه فرصت کردین بخونینش. بعضیاش خیلی می‌چسبه. وسط خوندن به ذهنم اومد من اگه بخوام دوتا کار کنم که حداقل توی این روزا امیدم رو ، انژیمو و طراوتم رو حفظ کنم چیکار باید بکنم؟

اینا به ذهنم اومد: اول، برای داشته‌هام شکر کنم و قدردانشون باشم (خصوصا وقتی که نه با داشته‌های دیگرون، بلکه با احتمال نداشتن همین‌ها مقایسه‌اشون می‌کنم) و دوم، اینقدر راحت آدم‌ها رو با دو سه جمله اطلاعات و یه خبر و چندتا شنیده، قضاوت نکنم.

فکر کنم همین دوتا کار کلی مسمومیت خون ادم رو می‌آره پایین.

/ 18 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

سلام به دوست امیدوار خوبم. از پستت خوشم اومد. در مورد من اینکه شکر داشته هام رو بکنم به خاطر این نیست که ممکن بود اونا رو نداشته باشم. از این طرز فکر کمی دور هستم. من البته از خدا خیلی متشکرم که ابزار رسیدن به هر چیزی رو به من داد نه خود اون چیز رو. حالا اگر من به خواسته خودم نرسیدم (در مورد من البته، چون کسانی رو دیدم که واقعا به جبر زمانه گرفتار هستند) بخاطر بی عرضگی خودم بوده (و البته یک کم اگر سوخت اولیه داشتم می تونستم خیلی به اوج برم اما الان دیگه تصمیم گرفتم خودم سوخت بسازم!) جقدر حرفام متناقض شد! به هر حال، من ابزار رو دارم و خدا رو شکر می کنم.

ما(ریحانه)

بله زندگی ما هم شده غر زدن و نالیدن به نداشته ها.. البته کار های خوب دیگه ای هم هست که بشه انجام داد ولی با این دوتا موافقم.. شکر کردن خودش پر از انرژی مثبته..

حکیمه

من حسم اینه که همه چی همونی هست که باید باشه و این من هستم که روی اون خط نیستم و توی حاشیه م. همینه اون رضایت لازم رو ندارم و بسته به تلاشی که می کنم بازخورد نمی گیرم. تمام تلاشم و هدفم هم اینه خودمو روی خط برسونم. [گل]

حکیمه

انسان با هر شرایطی می تونه سازگار باشه و خوشبختی چیز تعریف شده مشخصی نیست.

حکیمه

یه راه هم برای کم شدن غر زدن و گلایه این هست که در کنار نقش سایر عوامل نقش خودمون رو هم توی به وجود اومدن مسائلمون منصفانه در نظر بگیریم و خودمون رو هم مواخذه کنیم( به جون خودمون هم غر بزنیم) و مسئولیت مسائلمون رو به گردن بگیریم. و در آخر اینکه کلا ناله و گلایه رو به حداقل برسونیم چون بدجور روحیه آدمو مسموم می کنه.

نفر اول حرفهای معمولی

با این که خوش ندارم کسی را قضاوت کنم اما متاسفانه تجربه ی شخصی ام دراین مدت کوتاه خارج از کشوراینه که هموطنانم را اغلب آدمهایی ناراضی می بینم شاید سخت باشد باور حرفم اما اینجا ایرانیهایی هستند که بیش از ده یا پانزده سال است که زندگی می کنند ولی وقتی پای حرفشان می نشینی می گویند ای بابا آدمهای اینجا همه دروغگویند همه سردند کسی دلش برای کسی نمی سوزد و هزارتا اشکال اخلاقی دیگر. ولی یکی نیست بگوید اگر واقعا این اندازه بد و منفی هستند چرا دودستی چسبیده اید و ول نمی کنید و وقتی به همین آدمها می گویید که تصمیم دارید برگردید خنده ی ملایمی می کنند و می گویند چرا؟ مگرایران چه خبره؟ راستی فلانی نگران نباش اگر مایل باشی ما کسی را داریم کمکت کند که برای همیشه بمانی؟ [متفکر]. راستش را بخواهید احساس می کنم که این تیپ آدمها که کم هم نیستند همیشه خودشان را با فکرها و نظراتشان برتر ار همه ی عالم می دانند برای همین همیشه غرغرمی کنند و کلی انرژی منفی تزریق می کنند . ای کاش می شد نگاه ها را عوض کرد!

دخترباران

من فکر میکنم باید به کاری که دوست دارم بپردازم تاناامیدی بهم چیره نشه... مدتیه خودمو درگیر حاشیه های لذتبخش میکنم تا بتونم ادامه بدم...[گل]

منوچهر

اول، برای داشته‌هام شکر کنم و قدردانشون باشم (خصوصا وقتی که نه با داشته‌های دیگرون، بلکه با احتمال نداشتن همین‌ها مقایسه‌اشون می‌کنم) و دوم، اینقدر راحت آدم‌ها رو با دو سه جمله اطلاعات و یه خبر و چندتا شنیده، قضاوت نکنم. این سخن نشان از روح متعالی شما دارد.[گل]

مشاور خانواده

با سلام.مطلب جالبی بود.این امید است که باعث حرکتمان رو به جلو می شود. خوشحال میشم که به من هم سر بزنید.مرسی.[گل]