شل‌کننده آرزوها و هدفها

سلام دوباره

وقت گذاشتن برای یه کار جدید، برای یه توانایی نو، برای یه یادگیری جدید، برای رژیم گرفتن، زبان یاد گرفتن، مهارت پیدا کردن توی یه کار، تموم کردن کتابهایی که سالهاست خونده نشده، رسیدن به وضعیتی که ماه‌هاست پشت گوش می‌اندازیم و ده ها چیز دیگه، اگه قرار باشه با زور و مجبور کردن خودمون به انجام فرضا روزانه اون باشه، به احتمال کمی جواب می‌ده.

خود من بارها اینو تمرین کرده‌ام. از یه روزی یه تصمیم قاطع گرفته‌ام، توی همه برنامه‌های روزانه‌ام اون هدفمو نوشته‌ام، حتی شده وقت خواب که یادم اومده، پریده‌ام و اون کار رو انجام داده‌ام و ...اما بعد یه ماه، سه ماه یا کمتر و بیشتر یواش یواش نسبت به انجام ندادنش بی‌تفاوت شده‌ام و بعد یه روز کاملا فراموشش کرده‌ام.

و این‌جوری حجم زیادی از آرزوها و اهداف نیم‌خورده نیم‌خورده جمع شده‌اند و چون هیچوقت پاک نمی‌شن، تاثیر منفی خودشون رو توی تصمیمات بعدی و در جهت کاهش اراده و اعتماد به نفس گذاشته‌اند.

خب باید چیکار کرد؟

اولش، تمام حکمت مندرج در این بیت: رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود...رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود؛

دومش: جذاب کردن برنامه‌ای که می‌خواهیم دنبالش بکنیم، به هر شیوه و ابتکار ممکن. یعنی بشینیم و هر از چندگاهی برا این برناممون فکرهای ابتکاری بکنیم، تغییرش بدیم، خوشگلش بکنیم، بامزه‌اش بکنیم، متفاوتش بکنیم، کاراکترهای جدید بیاریم توش، فضا رو متفاوت کنیم و ده ها کار دیگه. در حقیقت برا هدفمون ارزش قائل بشیم و براش وقت بذاریم؛

و سومش: دائم هدفمون رو به خودمون یادآوری کنیم. یه مستندی می‌دیدم از زندگینامه مورگان فریمن، بازیگر دوست‌داشتنی آمریکایی. خودش از پونزده شونزده‌سالگی رفته بود دنبال رویای بازیگر شدن. آخرش می‌دونین کی رسیده بود به موفقیت واقعی؟ پنجاه سالگی!! توی تموم این سال‌ها نذاشته بود هدفش یادش بره. می‌گفت اگه چیزیو از ته دل بخواهید می‌رسین بهش. بعد می‌گفت هدفتونو بذارین جلو چشماتون و دائم به یادش بیارین. بزنینش به در کمد، به در یخچال و ... و نذارین یادتون بره می‌خواهین چی بشین و به چی برسین. بقیه‌اش فقط پشتکاره.

...

پریشب توی تلویزیون یه زیرنویسی دیدم از سخنان حضرت علی (ع) که می‌فرمودند: انسان با خلق خوش و نیت خوب، می‌تونه به هرآنچه آرزوش رو داره برسه.

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سليمه

خلق خوش و نيت خوب؛ دوتا فاكتوري كه اگه نداشته باشيمشون خيلي معادله ها در زندگي برهم ميخورن...

بهشته _ س

سلام ... ممنون به خاطر نوشته هاي خوبتان [گل]

مامان امیرسام

والا ما یه عمری هدفمونو خوشگل کردیم جذاب و روی یخچال و رو دیوار پذیرایی و .... بعد بعد از سالها هی بهش رسیدیم و هی فهمیدیم که در واقع هدفمون این نبوده. یعنی بعد از سی سالگی تازه فهمیدیم که اول باید برای هدفمون شفاف سازی کنیم... امیدوارم که شما به آرزوتون و هدفتون برسید.

اركيده

اعتراف كنم؟من هيچ راه جديدي براي جذاب كردن كارهايي كه ميخام انجامشون بدم،پيدا نميكنم.[ناراحت]

اركيده

در ضمن اهدافم رو نميتونم هيچ جا بچسبونم.چون بقيه مسخره ام ميكنند.

حکیمه

سلام ممنون

نون

سلام. سلام. خوب هستید جناب امیدوار.. بنده نون هستم.. اگه خاطرتون باشه.. قبلن تر ها خدمت میرسیدم.. و اون پست قمری تون هنوز هم مورد علاقه ام میباشد. نقطه. براتون آرزوی موفقیت و شادی و سلامتی دارم. خوش باشید[لبخند]

عسل

سلام ممنون از این پستتون.شما همیشه آدمو به زندگی امیدوار می کنین[لبخند]

اركيده

[لبخند]كم مياييد اينجا.