عامل بودن

توی زندگی روزمره، توی محل کار و خونه، یکی از راحت‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها، رفع مسئولیت و مقصر دانستن دیگرانه. خیلی اوقات هم درسته. چون واقعا دیگران مقصرن. رییس، همکار، همسر گاهی کارهایی می‌کنن که از نگاه ما واقعا غیرعقلانیه.

در مقابله با این وضعیت اغلب آدما تصمیم می‌گیرن که صرفا بازگو کننده مشکلات باشن. تبدیل می‌شن به بلندگو و مفسر مشکلات. با خودشون هم فکر می‌کنن دارن به شرکت، محیط خانه یا ... کمک می‌کنن. اما این فقط ساده‌ترین کار و راحت‌ترین کاره. در مقابل بعضی آدما تصمیم می‌گیرن «عامل» باشن. اونا هم مشکلات رو می‌بینن و خیلی جاها بهشون اجحاف هم می‌شه اما در مقابله با این مسائل، تمرکزشون رو می‌ذارن اول روی بهبود خودشون، بعد روی یافتن راه حل نه مشکل، بعد هم فرضا توی محیط کار تلاش می‌کنن نیازهای نهفته رییس رو پیدا کنن و بدون انتظار پاداش سریع، اونا رو جواب بدن. یعنی می‌شن بخشی از نیروی پیشروی شرکت. اینا کارمندن اما در حقیقت همراه رییسند.

بقول استفان کاوی، اینگونه افراد آگاهانه تصمیم می‌گیرند نور باشند نه داور، الگو باشن نه منتقد. این آدما تصمیم می‌گیرن از آزادی اندک خوشون هر روز استفاده کنن تا اوضاع رو بهبود بدن و به همین خاطر اون آزادی اندک روز به روز گسترده‌تر می‌شه. اما آدمایی که از این آزادی حتی اندکشون کمک نمی‌گیرن، یواش یواش به جایی می‌رسن که می‌بینن فقط دارن نفس می‌کشن.

...

اول ساله و بهترین موقعیت برا پیمان بستن با خودمون برا بهتر شدن و پیشرفت کردن. هدفی برا خودمون تعیین کنیم، حتی تعهدی خیلی کوچیک، و تلاش کنیم بهش پایبند بمونیم. اگه بتونیم از این تعهد تخلف نورزیم، و بر سر پیمانمون بایستیم، به تدریج احساس حرمتی عظیم خواهیم کرد. به قول همین آقای کاوی با این‌کار می‌تونیم به منزلتی درونی دست پیدا کنیم که به ما معرفت خویشتن‌داری، شهامت و نیرو می‌ده و به تدریج حرمت ما نزد خودمون از حال و احوالمون بیشتر می‌شه.

این خیلی حس خوبیه.

/ 7 نظر / 4 بازدید
اركيده

سلام عيد شما مبارك ايشالا تا آخر سال مثل هميشه مفيد و خوب بنويسيد نكته هاي جالبي رو عنوان كردين.منم يه نكته اضافه كنم؟اينكه گاهي همه اين كارها رو انجام ميديم،اما اون رييسه متوجه نميشه يا يه كي ديگه هست كه هر چه ما تلاش مفيد داريم،نابود ميكنه.بازهم نبايد نااميد بشيم و به تعهدمون پايبند بمونيم. منم اين اول سالي چندتا تعهد خيلي كوچك براي خودم گذاشتم.يعني به خودم قول دادم.ايشالا كه موفق ميشم.

بیتا

عیدتون مبارک[گل] انشاءالله هممون بتونیم به تعهداتمون پایبند باشیم

بهار

خیلی عالی بود. اگه خاطرتون باشه من مدتهاست که از کارم ناراضی ام و به همین آدمهای منتقد یا بهتر بگم غرغرو تبدیل شدم. به حرفتون فکر میکنم. اما محیط کار هم خودش خیلی موثره. من یکی از کلیدی ترین افراد این شرکت بودم و هستم. اما رفتار مدیرم و اینکه بعد از 5 سال هنوز اجازه رشدی به من نمیده و حتی با وجود آشنایی زیاد هنوز گاهی شکاک عمل میکنه باعث میشه سرد بشم. تو شرکت ما آقایی استخدام شد که گلوله انرژی بود. اما رفتار این مدیر ناکارامد باعث شده که ایشون هم دلسرد بشن. نه اینکه اینها رو بهانه بیارم. واقعا راه رشد و پیشرفت و شادی رو میبندند. اما قبول دارم که تو هرشرایطی میشه تغییر ایجاد کرد...

هدی

اولین ویژگی از 7 عادت مردمان موثره کتابش خیلی خوبه و گوش زدهای شما هم خیلی خوبه