از اين متن خوشم اومد، گفتم شايد شماها هم خوشتون بياد و بهش عمل کنيم

روز 29 بهمن روز سپندار مذگان
روز عشق شاد باد

وقتي به شروع و چگونگي وقوعش فكر مي كنم، بنظرم همه چيز گيج و پيچيده مي آيد! اما ظاهرا اين گيجي چندان هم عجيب ودور از انتظار نيست،چون عبارت "ضربه فرهنگي" را چنين تعريف كرده اند: "تغييراتي در فرهنگ كه موجب به وجود آمدن گيجي، سردرگمي و هيجان مي شود."
اين ضربه چنان نرم و آهسته بر پيكر ملت ما فرود آمد كه جز گيجي و بي هويتي پي آمد آن چيزي نفهميديم!
شايد افراد زيادي را ببينيد كه كلمات
Hi و Hello را با لهجه غليظ Americanاش تلفظ مي كنند. اما تعداد افرادي كه از واژه درود استفاده مي كنند، بسيار نادر است!
همينطور كلمه
Thanks بيش از سپاسگزارم و Good bye بسيار راحت تر از «بدرود» در دهان ها مي چرخد. ما حتي به اين هم بسنده نكرده ايم!
اين روزها مردم برگزاري جشن ها و مناسبت هاي خارجي را نشانه تجدد، تمدن و تفاخر مي دانند.
سفره هفت سين نمي چينند، اما در آراستن درخت كريسمس اهتمام مي ورزند!
جشن شب يلدا كه به بهانه بلند شدن روز، براي شكرگزاري از بركات و نعمات خداوندي برگزار مي شده است را نمي شناسند، اما همراه و همزمان با بيگانگان روز شكرگزاري برپا مي كنند!
همه چيز را در مورد
Valentine و فلسفه نامگذاريش مي دانند، اما حتي اسم "سپندار مذگان" به گوششان نخورده است.
چند سالي ست حوالي26 بهمن ماه (14 فوريه) كه مي شود هياهو و هيجان را در خيابان ها مي بينيم. مغازه هاي اجناس كادوئي لوكس و فانتزي غلغله مي شود. همه جا اسم
Valentine به گوش مي خورد. از هر بچه مدرسه اي كه در مورد والنتاين سوال كني مي داند كه "در قرن سوم ميلادي كه مطابق مي شود با اوايل امپراطوري ساساني در ايران، در روم باستان فرمانروايي بوده است بنام كلوديوس دوم. كلوديوس عقايد عجيبي داشته است از جمله اينكه سربازي خوب خواهد جنگيد كه مجرد باشد. از اين رو ازدواج را براي سربازان امپراطوري روم قدغن مي كند.كلوديوس به قدري بي رحم وفرمانش به اندازه اي قاطع بود كه هيچ كس جرات كمك به ازدواج سربازان را نداشت.اما كشيشي به نام والنتيوس(والنتاين)،مخفيانه عقد سربازان رومي را با دختران محبوبشان جاري مي كرد.كلوديوس دوم از اين جريان خبردار مي شود و دستور مي دهد كه والنتاين را به زندان بيندازند. والنتاين در زندان عاشق دختر زندانبان مي شود .سرانجام كشيش به جرم جاري كردن عقد عشاق،با قلبي عاشق اعدام مي شود...بنابراين او را به عنوان فدايي وشهيد راه عشق مي دانند و از آن زمان نهاد و سمبلي مي شود براي عشق!"
اما كمتر كسي است كه بداند در ايران باستان، نه چون روميان از سه قرن پس از ميلاد، كه از بيست قرن پيش از ميلاد، روزي موسوم به روز عشق بوده است!
جالب است بدانيد كه اين روز در تقويم جديد ايراني دقيقا مصادف است با 29 بهمن، يعني تنها 3 روز پس از والنتاين فرنگي! اين روز "سپندار مذگان" يا "اسفندار مذگان" نام داشته است. فلسفه بزرگداشتن اين روز به عنوان "روز عشق" به اين صورت بوده است كه در ايران باستان هر ماه را سي روز حساب مي كردند و علاوه بر اينكه ماه ها اسم داشتند، هريك از روزهاي ماه نيز يك نام داشتند. بعنوان مثال روز اول "روز اهورا مزدا"، روز دوم، روز بهمن ( سلامت، انديشه) كه نخستين صفت خداوند است، روز سوم ارديبهشت يعني "بهترين راستي و پاكي" كه باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهريور يعني "شاهي و فرمانروايي آرماني" كه خاص خداوند است و روز پنجم "سپندار مذ" بوده است. سپندار مذ لقب ملي زمين است. يعني گستراننده، مقدس، فروتن. زمين نماد عشق است چون با فروتني، تواضع و گذشت به همه عشق مي ورزد. زشت و زيبا را به يك چشم مي نگرد و همه را چون مادري در دامان پر مهر خود امان مي دهد. به همين دليل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق مي پنداشتند. در هر ماه، يك بار، نام روز و ماه يكي مي شده است كه در همان روز كه نامش با نام ماه مقارن مي شد، جشني ترتيب مي دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلا شانزدهمين روز هر ماه مهر نام داشت و كه در ماه مهر، "مهرگان" لقب مي گرفت. همين طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ يا اسفندار مذ نام داشت كه در ماه دوازدهم سال كه آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشني با همين عنوان مي گرفتند.
سپندار مذگان جشن زمين و گرامي داشت عشق است كه هر دو در كنار هم معنا پيدا مي كردند. در اين روز زنان به شوهران خود با محبت هديه مي دادند. مردان نيز زنان و دختران را بر تخت شاهي نشانده، به آنها هديه داده و از آنها اطاعت مي كردند.
ملت ايران از جمله ملت هايي است كه زندگي اش با جشن و شادماني پيوند فراواني داشته است، به مناسبت هاي گوناگون جشن مي گرفتند و با سرور و شادماني روزگار مي گذرانده اند. اين جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگي، خلق و خوي، فلسفه حيات و كلا جهان بيني ايرانيان باستان است. از آنجايي كه ما با فرهنگ باستاني خود ناآشناييم شكوه و زيبايي اين فرهنگ با ما بيگانه شده است. نقطه مقابل ملت ما آمريكاييها هستند كه به خود جهان بيني دچار مي باشند. آنها دنيا را تنها از ديدگاه و زاويه خاص خود نگاه مي كنند. مردماني كه چنين ديدگاهي دارند، متوجه نمي شوند كه ملت هاي ديگر شيوه هاي زندگي و فرهنگ هاي متفاوتي دارند. آمريكاييها بشدت قوم پرستند و خود را محور جهان مي دانند. آنها بر اين باورند كه عادات، رسوم و ارزش هاي فرهنگي شان برتر از سايرين است. اين موضوع در بررسي عملكرد آنان بخوبي مشهود است. بعنوان مثال در حالي كه اين روزها مردم كشورهاي مختلف جهان معمولا به سه، چهار زبان مسلط مي باشند، آمريكاييها تقريبا تنها به يك زبان حرف مي زنند. همچنين مصرانه در پي اشاعه دادن جشن ها و سنت هاي خاص فرهنگ خود هستند.
"اطلاع داشتن از فرهنگ هاي ساير ملل" و "مرعوب شدن در برابر آن فرهنگ ها" دو مقوله كاملا جداست.با مرعوب شدن در برابر فرهنگ و آداب و رسوم ديگران، بي اينكه ريشه در خاك، در فرهنگ و تاريخ ما داشته باشد، اگر هم به جايي برسيم، جايي ست كه ديگران پيش از ما رسيده اند و جا خوش كرده اند!
براي اينكه ملتي در تفكر عقيم شود، بايد هويت فرهنگي تاريخي را از او گرفت. فرهنگ مهم ترين عامل در حيات، رشد، بالندگي يا نابودي ملت ها است. هويت هر ملتي در تاريخ آن ملت نهاده شده است. اقوامي كه در تاريخ از جايگاه شامخي برخوردارند، كساني هستند كه توانسته اند به شيوه مؤثرتري خود، فرهنگ و اسطوره هاي باستاني خود را معرفي كنند و حيات خود را تا ارتفاع يك افسانه بالا برند. آنچه براي معاصرين و آيندگان حائز اهميت است، عدد افراد يك ملت و تعداد سربازاني كه در جنگ كشته شده اند نيست؛ بلكه ارزشي است كه آن ملت در زرادخانه فرهنگي بشريت دارد.
شايد هنوز دير نشده باشد كه روز عشق را از 26 بهمن (
Valentine) به 29 بهمن (سپندار مذگان ايرانيان باستان) منتقل كنيم.
( منبع
zendehrood.com )

/ 9 نظر / 6 بازدید
علي مومن‌لو

با سلام وبلاگ جالب و زيبايي داريد مطالب شما نيز از عمق و پختگي لازم برخوردارند اين راه را ادامه دهيد و مطمئن باشيد كه وبلاگ در آينده‌اي نه چندان دور كه طلايه‌هاي آن از هم اكنون ديده مي‌شود به يكي از رسانه‌هاي اصلي كشور تبديل خواهد شد. منتظر ديدار سبزتان هم هستيم در پناه حق

شهره

سلام مرد اميدوار عزيز اين مطلب رو قبلا در بلاگ دیگری خوندم که بسیار مطلب زیبا و حساسی ست . ولی ( اینهم باز ولی دارد ...پ) من معتقدم که دنیا هر چه به جلو پیش میرود کمتر به گذشته می اندیشد و به پشت سر نگاه میکند. یک دلیل بزرگ و شاخص جنگیست که میان مسلمانها و غیر مسلمانها در حال وقوع است . جنگی که روزی بپایان رسید ...انسانهای متمدن به گذشته خود بی اعتنا هستند. ولی این مطلب بسیار مفید و قابل استفاده ست اگر در مملکت ما حکومت اجازه انتشار چنین مطالبی رو در کتوب درسی بدهد. که اینهم باز آرزویی دست نیافتنی ست . چون جاهل نگاه داشتن انسانها آسانتر از بالابردن سطح علم و آگاهی آنان است. سبز باشی.

دختر مشرقی

--------------------------------------------------------- سلام..........من قبل از خوندن مطلب به یاد ولنتاین افتادم ولی یک چیزی که جالب بنظر می رسه اینه ه بسیاری از رسوم که ما داریم از ملل دیگه برداشت میکنیم از قبل به نوعی در فرهنگ گذشتگن ما وجود داشته

یاس

حقيقتا که ضربه رو اونقدر آروم به سر ملت وارد کردند که کاش فقط گيجی بود

جودي

مرسی از اطلاعاتی که دادی

سارا

مرد اميدوار، داستان كلوديس رومي و سنت والنتين يه بار article من بود. البته خيلي وقت پيش شايد 5 سال پيش. و يكبار هم در سالنامه ايران باستان مختصري راجع به روز عشق ايرانيان خواندم. انقدر از توجه و مناسبت بجاي اين پست ذوق زده شدم كه نمي دونم چقدر؟ آفرين، ممنون از انتخاب شايسته ت. يه چيز تاسف بار راجع به ايرانيان بي اطلاع امروزي تو خانواده ي من وجود داره كه تا ابد از دلم پاك نميشه. دخترخاله ي من تاريخ عروسيش رو با اصرار زياد مصادف با روز والنتين انتخاب كرد. با بعد مذهب و غير مذهب كاري ندارم. اما نمي تونم فراموش كنم كه يك ايراني هستم.

مجتبی خندان

فکر می کنم اگر آن اسم را درست بنويسيد بهتر باشد : سپند اورمزد گان

نسيم مهرباني

سلام دوست خوبم ! متن بسيار مفيدی بود . من به راستی فلسفه والنتاين رو نمی دانستم و نيز سپندار مذگان را نيز اکنون در اينجا خواندم . همانطور که اشاره کردی اگر جامعه هويت فرهنگی خود رو از دست بده پوچ و ميان تهی ميشه چيزی که الان متاسفانه در جامعه ما داره به چشم ميخوره و علت بی هويتی هم عدم آگاهی از تاريخ ملت هست . اما چه بايد کرد ؟ برای ايجاد هويت ملی و فرهنگی بر عهده مورخين و نيز آگاهان جامعه است که تاريخ را در بستر جامعه جاری نمياند تا ملت هويت خود را بيابد ... از اطلاعاتی که ارائه نمودی بينهايت سپاسگزارم .... دلشاد و پاينده باشی دوست روشنگر من