برای زندگی بهتر و آرام‌تر

چهار تا روش و شیوه مشترک رو بین جوامعی که آدمهاش زندگی طولانی داشتن رصد کرده بود و داشت اونا رو با بیننده‌هاش در میون می‌ذاشت: (برای بعضی‌ها که اینا رو می‌گفتم، اولین حرفی که می‌زدن این بود اوووووه! کی می‌خواد 100 سال عمر کنه، بیکاری‌ ها!...ولی من الان به خواننده‌های وبلاگم می‌گم اصلا به این‌که این روش‌ها عمر آدم رو طولانی می‌کنه فکر نکنین، فکر کنین اینجوری زندگی‌ها آروم‌تر و روون‌تر و سالم‌تر می‌شه. این‌ها رو که می‌خواهیم دیگه!).

اون روش‌ها و عادات مشترک عبارت بودند از:

1. زندگیشون پر تحرکه. کمتر دیدن که اینجور جوامع به شکل منظم ورزش و نرمش روزانه بکنن، اما اونا زندگی‌هاشون پر تحرکه. زیاد بلند می‌شن و می‌شینن. اغلب خونه‌هاشون پله داره. زیاد پیاده‌روی می‌کنن. کارهاشون رو اغلب با دست انجام می‌دن نه با لوازم و ابزارهای برقی (مثلا وقتی می‌خوان چیزی رو هم بزنن، با دست هم می‌زنن نه با هم‌زن برقی). تقریبا همشون کار باغبونی حتی کوچیک می‌کنن.

خلاصه، به قول این آقاهه Move Naturally

2. برا زندگیشون برنامه دارن. دیدگاه خوب و صحیحی نسبت به زندگی دارن. اوقات سخت توی زندگیشون رو با دعا یا همراهی و هم‌دلی دیگران کم می‌کنن و راحت‌تر ازش می‌گذرن. و یه نکته خیلی خیلی جالب:

ما دو روز خطرناک توی زندگیمون داریم. یکیش روز متولد شدنمونه که احتمال مردنمون خیلی بالاست. یکی هم می‌دونین چه روزیه؟ ...روزی که بازنشست می شیم! (خیلی برام جالب بود این عقیده این آقاهه) می‌گه توی این روز ما چون احساس توقف و شاید هم بی فایدگیمون شروع می‌شه، روز خطرناکی برا بدنمونه. حالا تحقیق کرده‌اند و دیده‌اند که این آدما راحت این روز رو می‌گذرونن چون اولا اصلا نمی‌دونن بازنشستگی یعنی چی و دوما برا زندگیشون هدف دارن و به امید و عشق یه کاری که با شور و شوق انجامش می‌دن زنده‌اند (همون ایکی‌گای چند پست قبل).

نشون می‌ده که پیرمرده بالای صد سالشه و ایکی‌گای او اینه که هر روز بلند بشه و بره ماهیگیری. اون یکی 107 سالشه و هدفش اینه که صبح به صبح بره توی پارک و به دیگرون مجانی فنون رزمی یاد بده. اون یکی حال می‌کنه با باغبونی گلخونه کوچیک خودش، اون یکی به عشق بازی با نبیره‌اش! صبح به صبح بلند می‌شه، و ...

دوتا مورد دیگه رو توی پست بعدی می‌نویسم انشاالله

...

به نظرم یکی از بهترین سایت‌های اینترنت این سایت Ted.com هستش که یکی از اون سخنرانی‌ها رو اینجا خلاصه کردم.. برخی از ویدئوهاش هم زیرنویس فارسی دارن.

/ 8 نظر / 4 بازدید
شاهرخ

خیلی عالی بود. دست شما درد نکنه.

خدیجه زائر

سلام..کاملا باهاتون موافقم.مادر من و مادر جاریم و خواهر شوهر بزرگم هرسه متولد 1320 هستن.مادر جاریم در بین این سه نفر همیشه کسانی ر ا برای کار در خانه کمک کار داشته سالی یکبار سفر اروپا و چک اپ هم داشته....خواهر شوهرم از وسائل برقی بهره میگیرد اما مادر من فقط و فقط با دستان خودش کار می کند روزی یک روز کامل نماز قضا و خرید منزل و..........هنوز هشیار است گرچه کند اما هنوز سر پاست اما ان دو خانوم یکیشان سکته مغزی همراه با خونریزی و دیگری هم مدتهاست از تنگی عروق رنج می برد . مادرم سالهاست مراقب ساعت خوابش است.اگر افسرده نبود به مراتب میتوانست سالمتر هم باشد.

سلیمه

دوتای اولی رو تا حد زیادی تو زندگیم دارم... حالا ببینیم دوتای بعدی چیه[لبخند]

مسافر

من از سیستم چینی ها خوشم میاد یوگا هرروز دارن و پیاده روی صبحگاهی......شاید عامل موفقیت و سلامتشون این باشه که تحرک دارن و کم خوابن و حتی مسن هاشون کار می کنن اما متاسفانه من با وجود اینکه باهاشون دارم زندگی می کنم در یک کشور نتونستم مثل اونا حداقل یه پیاده روی روزانه داشته باشم

دریا

مرسی خیلی عالی بود. من فکر میکنم آدما این چیزا رو در درون خودشون میدونن ولی به روی خودشون نمیارن و به زندگی روزمره ی اتوماتیک ادامه میدن.

علی شادمهر

لطفا به سایت رفته از مقالات آن استفاده کنید www.mounaa.com