انرژی آشام!

یه زمانی فکر می‌کردم این کلمه «انرژی خور» رو خودم کشف کرده‌ام! چند روز پیش داشتم یه متن می‌خوندم دیدم نوشته Energy Vampire و در معنای اون اومده که «به‌صورتی استعاره‌ای به افرادی اشاره داره که حضورشان در کنار شما، بعد از مدتی باعث بی‌حسی، خستگی، و بی‌انرژی‌شدن شما می‌شه».

توی Google بخش Image اگه این کلمه رو جستجو کنین، یه‌عالمه تصویر خون آشام می‌آره اما هممون می‌دونیم که معنای واقعی این کلمه چیه.

صرفنظر از آدمها، خیلی از چیزها و اتفاق‌ها و خصوصا و خصوصا و خصوصا فکرها هستند که نقش انرژی خور رو بازی می‌کنن. دیشب بعد از بازگشت از سرکار به همسرم می‌گفتم نمی‌دونم چرا اینقدر خسته‌ام و بی‌حال و بی‌حوصله. بعد یه‌کم ساکت شدم و با خودم فکر کردم ببینم انرژی‌خوری، چیزی اون گوشه‌کنارا قایم نشده؟ دیدم، به به سه‌تا آقای شاد و شاخ و شمشاد زل زده‌اند تو چشمام و هرهر کرکر دارن می‌خندن! یکیشون خستگیه ناشی از بدخوابی شب قبل بود، یکیش یه مقاله‌ای که تو روزنامه شرق خونده بودم و ناخودآگاه از ظهر به بعد ریخته بودتم به هم و یکیش هم که احتمالا تیر خلاص رو زده بود، دیدن اتومبیل همسایه بود که برای دومین شب متوالی اومده بود وسط پیاده‌روی جلوی خونه و پارک کرده بود. کاری که اصلا نبایست توی کوچه ما باب بشه وگرنه دیگه نمی‌شه جلوشو گرفت!

شاید گاهی شناخت و ردیابی انرژی‌خورها مهم‌تر از درمانشون باشه. خیلی از اونا رو نمی‌شه ناپدید کرد. خیلی از دلهره‌ها و تشویش‌های ما به قول معروف تو خونِمون ‌اند و بیرون رفتنی نیستن. به همین خاطر همین‌که از قبل می‌دونیم این آدم، این موضوع یا این واقعه وقتی باهاش مواجه بشیم، سیستممون رو می‌ریزه به هم، کمکمون می‌کنه تا گاهی با پیش‌بینی، تقویت روحی و جسمی یا هر راه دیگه‌ای که می‌تونه خیلی شخصی باشه، کمتر بذاریم انرژی‌مون رو خالی کنه.

... اولین انرژی‌خورم رو با بهتر و زودتر خوابیدن درست کردم، دومیش رو برای اون موضوعی که غمگینم کرده بود، دعا کردم و از خدا خواستم خودش سلامتی به اون فرد مورد نظر من بده، سومیش رو هم یه نامه نوشتم، کلی با جیمر باند بازی و تغییر خط و استفاده از لحن هم محترمانه و هم محکم و بردم که بذارم زیر برف‌پاک‌کن ماشین طرف، که دیدم دیشب ماشینشو برده و گذاشته توی کوچه!

... گاهی خودمون و فکرامون بزرگترین انرژی خور خودمون می‌شیم!

/ 12 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نيكادل

حرف حساب كه جواب نداره . اما مي خوام بگم يه خرده هم به خودتون حق بدين گاه گداري. مثلاً همين ديشبي كه توي متن بهش اشاره كردين خوب حق داشتين خسته باشين. شب قبلش كه خوب نخوابيدين،‌ خبر بدي هم شنيدين كه كاري از دستتون بر نمي يومده كه بتونيد اوضاع رو براي بهبودش تغيير بدين و ديگه اينكه علم غيب نداشتين كه بدونيد همسايه خودش عقلش سرجاش مياد و ميره ماشينش رو بر ميداره[متفکر] پس دوست خوب من حق داشتين كه خسته باشين! گاهي هم بايد خسته بود،‌گاهي بايد آشفته بود گاهي بايد بهانه گرفت ... مهمترين كاركرد اين لحظات آزادي روان آدمي هستش و دومين كاركردشون اينه كه ترجمان لحظات شادي ما هستند [لبخند]

فروغ

آفرین به این میگن یه مدیریت خوب آفرین[دست]

عمو پولدار

مگه انرژی هم مانده از این همه انرژی آشام (نوسانات ارز و طلا و یارانه ها و قیمت بنزین و ... ) همین که نفس میکشیم شکر. همین که سکته نکنیم شکر. ای کاش صد سال دیگه در جایی دیگه بدنیا می اومدم.

پریسا

من کلا به ذهن شسته رفته ی شما غبطه میخوردم. ممنون از ایده های خوبی که میدین در مدیریت روزهامون.

خدیجه زائر

سلام............برای من هم پیش اومده که موج منفی گرفتم یا دادم.....گفتن بعضی از اذکار میتونه راهگشا باشه برای پس راندنشون......

شقایق

سلام الهی همیشه پر انرژی باشید و پرتوان [گل] پست قبلی هم واقعا عالی بود.. مساله ای که کمتر مطرح میشه و کمتر کسی بهش توجه میکنه ..دستتون درد نکنه

شهره

جالب بود....اینو تا به حال جدی بهش فکر نکرده بودم...اما یه واقعیته که این عینکهایی که خودمون روی چشمامون میگذاریم....دنیامون رو بد نشون میده!

سلام چقدر خوب بیانش کردید کاملا درسته گاهی خودمون انرژی خودمونو میگیریم ... گاهی هم دیگران ![گل]

بهشته ـ س

این پایینی رو من نوشتم اما یادم رفت اسممو وارد کنم [نیشخند][خجالت]

شريعت نبوي

سلام آغازدهه كرامت را به شما دوست عزيز تبريك مي گويم. ضمنا با مطلب جديدي بروزم. [گل][گل][گل]