از صبح که چشمامون رو باز می‌کنیم تا شب وقتی می‌خوابیم بیشتر وقتمون به درگیری‌های ذهنی می‌گذره. اغلبش خودمون با خودمون. دائما یه جور دعوا بین ما و خودمون، ما و اعتقاداتمون، ما و دیگرونی که باهاشون ارتباط داریم، ما و خاطراتمون، ما و کارهایی که فکر می‌کنیم باید اونجور انجامشون نمی‌دادیم و اینجور انجامشون می‌دادیم، ما و دل‌نگرانی‌هامون برا آینده، ما و امیدهامون برای آینده، ما و همسرمون، ما و خانوادمون، ما و همکارمون و هزارتا مای دیگه!

می‌دونین تلاش برای رسیدن به یه دستورالعمل ساده و قابل درک جهت آروم کردن این ذهن دائما متلاطم چقدر تو آرامش ما و از همه مهم‌تر اجازه دادن بهمون برا لذت بردن از زندگی مهمه؟

این دستورالعمل کاملا شخصیه. فقط باید وقت گذاشت و پیداش کرد.

یکی می‌چسبه به این‌ روش که:...این نیز بگذرد و از این طریق، سعی می‌کنه نه به دلخوشی‌ها بچسبه نه به غم‌ها...یکی این روش رو قبول داره که: به هرچه بخواهی می‌تونی با تمرکز ذهن و عمل برسی. فقط باید از تمام قلب بخواهیش و صبر هم داشته باشی. اینجوری اونم آرومه. چون می‌دونه به تمامی آنچه اون صداها و دعواهای ذهنی رو خاموش می‌کنه خواهد رسید...یکی دیگه همه‌چیزو می‌سپاره دست خدا و آروم نگاه می‌کنه. یکی دیگه همه‌چیز رو می‌سپاره دست خدا و حرکت هم می‌کنه. یکی می‌آد تلاش می‌کنه خودشو بذاره جای آدمای دور و برش و ببینه اونا چرا فلان کارو می‌کنن. اینجوری سعی می‌کنه اونا رو درک کنه و بعد با چاشنی گذشت و مهربونی با اونا مدارا می‌کنه و اینجوری به آرامش می‌رسه.

یکی دیگه می‌آد و محیطش رو کاملا عوض می‌کنه. کوچ می‌کنه و بقیه زندگیش خودشو به اون دنیای جدید خو می‌ده. یکی دیگه اونقدر خودشو با یه چیزی مشغول می‌کنه، مثلا کار، تفریح، عبادت یا هر چیز دیگه که هروقت این حرفا بهش هجوم آوردن بتونه بره سراغ همون مشغولیته تا کم‌تر بشینه و فکر کنه.

... راهه مهم‌ هست. ولی انتخابش با خودمونه. مطابق با اعتقادات و دیدگاه و تجربمون. مهم‌تر اینه که بخواهیم ذهنمون رو آروم کنیم و بهش نظم بدیم تا جا برا چیزای با ارزش‌تر هم داشته باشه...این خیلی مهم‌تره.

به این جمله که می‌نویسم خیلی اعتقاد دارم: حیف این‌همه انرژی که روزانه بخاطر این‌جور فکر کردنمون از بین می‌ره.

 mac my self 1

/ 17 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فريبا

اوهوم (عجب عکسی! يعنی می تونه زنجيره ارو باز کنه؟ )

عاطفه(احلام)

منم دائم دارم فکر می کنم از کجا شروع کنم و کدوم يکيو تموم! معلم خوبيم هستم برا اميد دادن اما خودم داغون

عمو پولدار

متن جالبی است. تا بحال به اين دغدغه های فکری روزمره ام فکر نکرده بودم. اما اينها هم جزيی از زنگی هستند. نمک و ترشی و شيرينی زندگی. اگر اينها نباشد انوقت زندگی با بهشت زهرا چه فرقی ميکنه؟ آنجا همه چيز در حال سکون است. تنها جايی است که هيچکس معترض نيست. فرق زندگی و مرگ در همين چيزهاست. به همین دلیل آدمهای مرفه بيدرد که خودکشی ميکنند . چون زندگی انها يکنواخت شده و هيچ اميد وآرزويی ندارد تا بدستش بياورند چون همه را راحت بدست آورده اند. حالا که فکر ميکنم ميبينم زندگی در اين دنيا حتی از بهشت هم بهتر است. چون در بهشت کلی حوری و پری و غلام دست به سينه هستند تا اوامر مارا اجرا کنند. به قول علی(ع) به آنچه داری شاکر و به آنچه نداری مشتاق باش.(در مترو خوانده ام) يعنی تلاشت را بکن. اين مهم است که آخر شب با وجدانی آسوده بخوابیم.

نازنين

موافق ام اما واقعا مقاومت در برابر اين افکار دشوار هست!

نسيم

چه بند است چه زنجير! همه بسته چراييم؟! ولی مرد اميدوار عزيز اون راه حلی که گفتين هر کی شخصا پیدا ميکنه هم ،هميشه جوابگو نيست .بعضی اوقات آروميم و بعضی اوقات متلاطم...و بايد پذيرفت که اين دو در کنار هم معنی خواهند داشت!مثل همه پارادکس های موجود...

خلود

و به نظر من اين گونه چالش ها ضروريست برای رسيدن به درجه بالاتری از رشد و کمال.

مريم

جمله آخر خيلی قشنگ بود چون عقيده دارم به فکر هر کسی نميرسه. اين جمله حرف دل کساييه که قدر زمان رو ميدونن...افرادی که پتانسیل بالایی دارن و عاشق پیشرفت توی زندگی و کار هستن...اونایی که دچار روزمرگی نمیشن و حداقل از ته دل می‌خوان امروزشون مفيدتر از ديروزشون باشه...و آخرشم اونايی که حتي وقتی درگيريهاشون ختم به خير ميشه بازم افسوس ميخورن که چرا اين انرژی رو نتونستن جای بهتری مصرف کنن. در مورد اينکه اين دستورالعملها کاملا شخصی هستن باهاتون موافقم ولی توی راه حلهايی که ارائه کرديد با (یکی دیگه همه‌چیز رو می‌سپاره دست خدا و حرکت هم می‌کنه) موافقم و این شيوه رو توی زندگی خانوادگی و کاری خودم به کار میبرم و احساس میکنم این حرکتها اولا باعث پختگی و جلوگیری از بروز مجدد بعضی مسائل میشه...ثانیا افقهای جدیدی رو برای آدم باز میکنه که توی رفع درگیریهای بعدی بسیار مفیدن.

مريم

راستی اين عکسه منو ياد آدمهايی انداخت که هيچ راهی براشون باقی نمونده...چيکار کنيم ...َعادت کرديم همه چيز اين وبلاگ پر از اميد باشه

هيوا

من هم از اون آدمهايی هستم که فکر می کنم به هرچه بخواهی می‌تونی با تمرکز ذهن و عمل برسی. فقط باید از تمام قلب بخواهیش و صبر هم داشته باشي... و کاملآ موافقم که انرژیمونو هدر می دهیم هر کسی به شکلی و نوعی ..که اگر این طوری نبود الان ما هم انیشتین بودیم....

shohreh

سلام دوست عزیز . واقعا که حق دارید حیف از این همه انرژی ...من که شخصا خیلی احتیاج به آرامش فکری و ذهنی دارم و باید تمرین کنم تا بهش برسم . مطلب بسیار قابل استفاده ایی بود . مرسی . با بهترین آرزوها . سبز باشید .