100%: Sophisticated Simplicity

چند روزه دارم ناخودآگاه به موضوع احساس خوشبختی فکر می‌کنم. برام جالبه که گاهی وقتی به موضوعی فکر می‌کنی یه جورای عجیب و غریبی اتفاقاتی برایت رخ می‌ده که تو رو برا رسیدن به اون سوال یا هدفت یاری می‌کنه. تو همین چند روزه چند تا مطلب خوب و قشنگ در مورد اینکه خوشبختی و احساسش چیه جلو چشمم قرار گرفت و به گوشم خورد. یکیش اینجاست که با ایمیل یکی از دوستای خوبم بهم رسید. یکیش هم یه جمله خوب بود که چند روز پیش از دهن یه آدم دوست‌داشتنی شنیدم: این‌که، خدا آدمای خوشحال رو دوست داره. خوشحالی هم اغلب از رضایت و راضی بودن می‌آد.

...

یادمه بچه که بودم سه ماه تابستون رو می‌رفتیم یه خونه‌ای که تو اطراف تهران داشتیم. وسط یه ده کوچیک. یادمه اون روزا برای چند سالی پدرم ۵۰ روز از تابستون رو  می‌رفت برا معاونت یکی از کاروانهای سفر حج. به همین خاطر من و برادرم و خواهرم با مامانمون اونجا می‌موندیم . یادمه مادرم می‌بایست با یه مبلغ معینی که بابام قبل از رفتن پیشش می‌ذاشت مخارج اون ۵۰ روز رو مدیریت می‌کرد. اون زمانا خونمون خیلی احتیاج به تعمیر داشت و ماها دائما با بنا و کارگر و معمار و مقنی و ... سر و کله می‌زدیم. گاهی اوقات عصرها بعد از اینکه کارمون تموم می‌شد و از خستگی ولو می‌شدیم (بنده از بس عشق فرغون بودم مثل یه بچه عمله کار می‌کردم و ماسه و سیمان می‌بردم)، مامانمون به ماها نفری ۲ تومان می‌داد تا بریم از میدون ده برا خودمون کانادا بخریم. ای خدا... هنوز لذت اون قورت قورت و یه نفس خوردن اون نوشابه‌ها زیر زبونمه. انگار داشتیم وسط هاوایی صفا می‌کردیم!

تو این چند روزه که فکرم مشغول موضوع احساس خوشبختیه، ییهویی این خاطرات پریدن تو ذهنم. یادم افتد الان با اینکه خیلی از چیزا و خواسته‌های قدیمیمون رو راحت بدست می‌آریم اما برا احساس خوشبختی کردن خیلی باید زور بزنیم. ماها رضایت و قناعت یادمون رفته. یه جمله قشنگ کنار این وبلاگ دوست‌داشتنی می‌خوندم با این عنوان که Small is Beautiful. به ذهنم رسید شاید بد نباشه ماها هم یه نهضت راه بندازیم با این عنوان که: Simple is Beautiful

احساس خوشبختی، خیلی غریب نیست. فقط یه‌کم تلاش می‌خواد. یه‌کم از خود گذشتگی. یه کم روراست بودن با خودمون در مورد چیزایی که بود و نبودشون تغییری عظیم تو زندگیمون داره یا نه. یه‌کم نگاه دوباره به داشته‌هامون. یه‌کم یادآوری به خودمون در مورد کیفیت و دلیل لحظات خوشی که تو گذشته داشته‌ایم. یه‌کم جدا شدن از جریان عام جامعه. یه‌کم تعمق. یه‌کم سادگی.

احساس خوشبختی خیلی خیلی درونیه. فقط به من و تو ربط داره. و به دلامون.

/ 23 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نوشتن براي خودفهمي (پوريا قطره نبي)

من از اون جمله "خدا آدمای خوشحال رو دوست داره" خوشم اومد. به نظرم خوشبختی یه مفهوم زیادی انتزاعی است که آدما خودشونو مجبور میکنن تفسیرش کنن. ول کنیم این شهوت تفسیر رو. خوشحالی خیلی ملموسه. Simple is Beautiful. نه!

قلب آبی

سلام ...ممنون که هنوز بهم سر می زنين. به خودم قول دادم که دوباره به مزرعه برگردم. دارم می جنگم با خودم با دنيا برای اينکه ثابت کنم بعضی چيزا تغيير می کنن و ثابت نيستن...برام دعا کنين...خيلی.

عاطفه(احلام)

آی چه خوبه احساس خوشبختی. ولی منم همش اين احساسم برمی گرده به بچه گيم!

سليمه

آدمايی که هميشه ساده زندگی کردن می‌تونن به راحتی خوشبختی رو با حصول کمترين پيشرفت يا تغيير مثبت با ذره ذره وجودشون حس کنن... اما تعريف خوشبختی همونطور که گفتين کاملا درونيه و به تناسب تجربه هرکسی از زندگی متفاوت ميشه...ممکنه مثلا منی که الان در حد خودم احساس رضايت يا خوشبختی می کنم چون شرايط فعليم رو دارم اين احساس رو دارم واگه اين شرايط نباشن من ممکنه که حس خوبی نداشته باشم... پس داشتن يا رسيدن به حداقل ايده‌آلهايی که همه آدما در حد خودشون دارن( در انواع رابطه‌های مختلف) واسه احساس خوشبختی لازمه... حالا هرچقدر هم که ما زيبايی رو تو سادگی بدونيم اما باید یه چیزایی رو که بهشون تعلق خاطر داریم دور و بر خودمون ببینیم شاید اگه ما اینارو نداشتیم الان نمی‌تونستیم به راحتی بگیم Simple is Beautiful ... البته بحث قناعت هم مهمه که ما به اندازه داشته‌هامون احساس رضايت کنيم و اگه می‌خوايم بيشتر به دست بياريم بيشتر تلاش کنيم... به هر حال شکر کردن هر نعمتی که تو زندگيمون داريم خودش احساس رضايت مياره اما نه هميشه ... به قولی وقتی راضی( و نه ناراضی)باشیم شکر می‌کنیم...

دائو

" ساده " آغاز، هر چند پيچيده مي نمايد، آغاز ِ آغاز اما ساده است. آغاز ِ ساده را بجوي. بزرگترين، خود از ساده ترين بر مي آيد. كوچك ترين در دل ِ پهناورترين هست. بزرگي را در ساده بجوي. تظاهر و آراستگي را هوش دار. چون مهمي را مي جويي، به ساده بياويز. بزرگ، هرگزا پيچيده نيست. به ساده اعتماد كن كه از آن ِ همرايي و همنَوايي مي آيد. بزرگينه را هميشه در خُردينه مي تواني يافت.

كوير

مرد اميدوار خودتو معرفي نكردي ها

رامن

با درو د فراوا ن خيلي خيلي از كامنت تان ممنونم . خيلي پست تان قشنگ بود . دست تان درد نكنه . نمي دونم اين روزها همه غمگين مي نويسن ولي نوشته ي شما خيلي شاد بود .ممنونم.

RAMAT

علت عمده ی اينکه ما احساس خوشبختی نمی کنيم اينه که از بودن در لحظه و زمان حال غافليم و هميشه بين گذشته و آينده معلق هستيم. بچه ها از اين جهت از زندگی لذت می برند که هميشه در حال هستند.

human being

<قشنگ يعنی تعبير عاشقانه ی اشکال> سپهری ۰ حالا وقتی می خواهیم چیزی قشنگ باشه.. حالا می خواهد سادگی باشد یا کوچکی یا هر چیز دیگر... مساله ی مهم تعبیر عاشقانه آن است.. سادگی را چطور می توانیم عاشقانه تعبیر کنیم؟ من می گویم با عمل کردن به آن... با زندگی کردن آن ۰ خیلی ساده به همه بگوییم که دوستشان داریم.. خیلی ساده بگوییم که چیزی را بلد نیستم... خیلی ساده بگوییم که من کمک می خواهم... خیلی ساده بگوییم که ببخشید اشتباه کردم... خیلی ساده بگوییم که چقدر خوشحال شدم که مرا دیدی... خیلی ساده بگوییم من نمی توانم... ۰ ۰ من هم خیلی ساده می گویم چقدر نوشتن خوبه... چقدر اینجا آمدن خوبه ... چقدر چیزهای خوبی که این مرد امیدوار برایم می فرستد... مرا خوشحال می کند.. چقدر دوست دارم که همه شما بیایید و برایم از فکرهای قشنگ و منحصر به فردتان بنویسید... شما هم خیلی ساده ... می آیید؟

ستوده

من توی طراحی های وب و برنامه نویسی کامپیوتر های رو میزی به شیک بودن در عین سادگی اعتقاد دارم. با Simple is Beautiful موافقم