داشتم نگاهی به مطالبی که سال‌های قبل می‌نوشتم، می‌انداختم. چشمم به يه مطلب افتاد که سال ۷۶ يا ۷۷ برای نشريه روز هفتم که اون موقع‌ها توسط همشهری منتشر می‌شد، فرستاده بودم و اونا هم اونو چاپ کرده بودن. هنوز يادم نميره چه حالی می‌داد وقتی مجله رو باز می‌کردم و می‌ديدم مطلب من هم توش هست. يه چيزی حدود ۲۰ تا از مطلب‌هامو روز هفتم و ايران جوان چاپ کرد. خوب بود. خيلی خوب...

به هرحال يکی از اونا رو برای اين‌جا انتخاب کردم. اسمش بود ۲۱ نکته برای زندگی موفق. حالا يکی نبود به ما بگه تو که خودت اون موقع بچه بودی، آخه چی از زندگی می‌دونستی؟! ولی خب بايد جوون‌ها رو باور کرد! مگه نه؟ اين‌هم يه نمونه‌اش!

اول: سعي کنيد تلويزيون ذهنتان را رنگي انتخاب کنيد، داشتن يک تلويزيون سياه و سفيد ذهن واقعا مصيبت است، چرا که در آن صورت شما تبديل به فردي منفي و بدبين که همه چيز را يا سفيد مي بيند يا سياه مي گرديد. اما تصاوير زيبا و جذاب يک تلويزيون رنگي، زندگي را نيز رنگين و دلنشين خواهد کرد.
دوم: در معادلات زندگي، هيچگاه از علامت منفي استفاده نکنيد. به خاطر داشته باشيد که تفکر منفي از آنچنان قدرتي برخوردار است که مي تواند با قرار گرفتن در پشت يک معادله بزرگ زندگي، همه علامتهاي مثبت آن را تغيير داده و مانند خود منفي سازد.
سوم: بلندگوي دهانتان را طوري تنظيم کنيد که توان داد و جيغ زدن را نداشته باشد، شايد بتوانيد با صرف اندکي زمان بلندگويي بسازيد که به صورتي خودکار، تنها اجازه خروج جملاتي زيبا، سعادت زا و اميد بخش را از خود بدهد.
چهارم: همه جا از رنگ سبز استفاده کنيد. آيا توجه کرده ايد که چرا انسان هيچ گاه از ديده مناظر فرحزاي طبيعت خسته نمي شود؟ رنگ سبز پيام آور آرامش، زنده دلي و زيبايي است. سعي کنيد قبل از هر گونه مصاحبه و يا برخوردي، قلم مويي به دست گيريد و محيط را سبز کنيد. خواهيد ديد که همه چيز لذت بخش تر خواهد بود.
پنجم: چاپگر دلتان را از نوعي انتخاب کنيد که تنها پيامهاي مثبت، دلنشين و اميدوار کننده را بپذيرد و چاپ کند.
ششم: هيچ گاه در گره زدن طناب پاره شده دوستي، تعلل به خرج ندهيد، گاهي اوقات غرور بيجا سبب مي شود حتي همسران خوب نيز توجهي به گسستگي ريسمان بين خود ننمايند. مطمئن باشيد گره زدن، به خاطر کمتر نمودن طول طناب، نزديکي را بيشتر خواهد کرد.
هفتم: آنتهاي ذهنتان را به سوي ايستگاههايي تنظيم کنيد که شبانه روز، امواج مثبت و دلنشين پخش مي کنند. کاري کنيد که کارمندان ايستگاههاي منفی از شدت بيکاری اخراج شوند.
هشتم: مواظب موتور بدن خود باشيد. مطمئن باشيد که خاموش کردن آن پس از يک روز تلاش و کوشش، به عمر آن مي افزايد با استراحت دادن به آن، خطر روغن سوزي را کاهش دهيد.
نهم: هيچ گاه نگذاريد واقعه اي آنچنان شما را عصبانی کند که جوش بياوريد! تکرار چندين باره اين واقعه، موتور عمر شما را فرسوده خواهد کرد.
دهم: در روابط خود با ديگران مثل يک قالب يخ نباشيد. سردي و بيرحمي مهمترين عامل از بين برنده صميميت است. در عوض همچون يک بخاري در روزهاي سرد زمستان، گرمازا و آرامش بخش باشيد.
يازدهم: سعي کنيد قلبي استيل داشته باشيد. قلبي که در مقابل گرم و سرد حوادث و ضربه هاي عاطفي، همچون چيني با اندك ضربه اي خرد شود ضمن آنكه درخشش اين قلب قوي و جاذب ديگر قلوب اطراف نيز خواهد بود.
دوازدهم: دلتان را تبديل به اقيانوسي آرام نماييد و نه يك مرداب ناچيز. فكر نمي كنيد حتي تصور اقيانوس هم احساسي از عظمت و پهناوري را در دل ايجاد مي كند؟ آنهايي كه دلشان مرداب است، با كوچكترين حادثه اي به تلاطم مي افتند، ولي آنهايی كه دلی همچون اقيانوس دارند، شديدترين گردابها و جريانهاي حوادث هم آرامششان را برهم نخواهد زد.
سيزدهم: ورودی بينايی و شنوايی خود را طوري تنظيم كنيد كه تنها اجازه ورود اخبار و اتفاقات مثبت، سازنده و سعادتمندانه را به محيط داخلي بدهد.
چهاردهم: نصب يك عدد شير اطمينان در كنار غدد اشكي چشمها نيز خالي از فايده نخواهد بود! گاهی اوقات، فشار حوادث آنچنان است كه سر ريز كردن اشكها، سودمندتر از نگهداري آنها می باشد.
پانزدهم: هر چند گاه يكبار اجازه بدهيد ابرهاي باران زا در فضاي ذهن و روح شما مستقر شوند. مطمئناً طراوت و شادابي باران آنها تا مدتها شما را نسبت به غم و غصه و دلمردگي، بيمه خواهد كرد.
شانزدهم: دائماً بر روي قطعه طلای وجودتان كار كنيد. ارزش يك فلز بر حسب ميزان كاري است كه بر روی آن انجام می گيرد. هيچگاه قيمت يك كيلو آهن تبديل شده به سوزن و يك كيلو آهن تبديل شده به چرخ دنده هاي ريز ساعت با هم برابر نخواهد بود.
هفدهم: تجربه هاي تلخ و شيرين زندگي را درسهای فهميدني بدانيد و نه فقط حفظ كردنی. چرا كه مطالب حفظ شده پس از مدتی از خاطر پاك می شوند.
هيجدهم: نگذاريد چراغ علم و دانايی تان نسبت به يك موضوعي كه به آن علاقه مند هستيد، در حد يك فانوس بماند. از پروژكتورهای قوي و نيرومند باز آموزی استفاده كنيد و مشتاقانه منتظر ثمرات نيكوی آن در زندگی روزمره خود باشيد. ضمناً پس از مدتي باز آموزی، نگاهی نيز به درجه اعتماد به نفس خود بيندازيد. مطمئنا از افزايش آن به وجد خواهيد آمد.
نوزدهم: صبح ها كه از خواب بيدار مي شويد، دستگاه عيب سنج و ايراد گير وجودتان را با دست خود از كار بيندازيد. مطمئن باشيد خورشيد درخشانتر، پرنده ها خوش آوازتر، مردم مهربانتر و حتي كسب و كار نيز با بركت ترخواهد بود.
بيستم: هر چند وقت يكبار با پناه بردن به دامان طبيعت، پرنده هاي دل و احساستان را رها كنيد. نگذاريد آنان با درگير شدن ما در روزمرگي زندگی، پرواز را فراموش كنند. گاهی اوقات، اين خود ماييم كه با بي توجهی به كبوترهاي احساسمان، بال آنها را مي شكنيم. نيايد روزی كه گشودن در قفس برايشان ديگر مهم نباشد.
بيست و يكم: ... و سرانجام بياييد تلاش كنيم تا با استفاده از پاك كننده هايي همچون دعا، نيايش و انجام اعمال نيك، هر چند گاه يكبار، زنگار از صفحه دلمان بزداييم و آن را براي انعكاس رحمت الهی آماده تر سازيم.

يه کوچک مرد اميدوار!!

/ 9 نظر / 5 بازدید
محمود و منصوره

سلام، حالتون چطوره؟ خوبيد؟ مطلب جالب و آموزنده اي بود من بيشتر از بند ششمش خوشم اومد خيلي جالب بود،‌ وبلاگ ما آپديت شده، راستي خيلي دوست دارم بدونم توي زندگيتون آدم موفقي هستيد يانه؟ شما كه از سن كم انقدر مثبت انديش و با بدبيني مخالف بوديد و به اين جملات آموزنده اعتقاد داشتيد حتما بايد زندگي خوب و موفقي داشته باشيد، اميدواريم كه هميشه و در همه حال موفق و پيروز باشيد، منتظرتون هستيم، خداحافظ و التماس دعا

nasime_mehrabani52

سلام مرد اميدوارم . نسيم مهرت و كه لبريز از اميد بود دريافت نمود . ....... و از حضور صمصميانه شما سپاسگزارم .......... دوست گرامي نكات بسيار خوب و مفيدي رو بيان كرديد اون هم در اون سن جاني كه البته نشات گرفته از تفكر مثبت و احساس لطيف جوانيست . همه اين رفتار زندگي را زيباترخواهد كرد و اضافه ميكنم در اول بايد ذهن و انديشه و نوع نگاه تغيير كند البته خداوند به عنوان بزرگ معلم هستي تاكيد فرمودند كه هيچ قومي تغيير نخواهد كرد مگر تغيير را در خود ايجاد نمايد . ......... شاد و پاينده باشيد

nasime_mehrabani52

دوست گرامی . با اجازه من شما رو در لينک قرار دادم تا بيشتر از هم انديشی شما بهره مند شوم . .......... در پناه حق

نگين حسيني

سلااااااااام دوست خوبم. بابا ما که همش اينجا مزاحم ميشيم! حدود ساعت ۲ بعد از ظهر براتون يه کامنت شفاهی ! گذاشتم. بهتون گفتن؟ روزنامه ی امروز ما و يه مرد اميدوار...

نگين حسيني

سلامُ برای اينکه گفتيد مزاحمت خيلی خوبه!!!! : )

نسيم بهار

سلام به مرد اميدوار ... آقا احسنت به اين درايت و اعتماد به نفس. اما مي دوني علامت هاي منفي هم جزء ي از زندگي هستند و نميشه وجود اونا را انكار كرد و با وجود اوناست كه زندگي معناي خودشا پيدا مي كنه و لذت بخش ميشه؟!. با رنگ سبزت موافقم.« چاپگر دلتان را از نوعي انتخاب کنيد که تنها پيامهاي مثبت، دلنشين و اميدوار کننده را بپذيرد و چاپ کند.» اون موقع كه صفحه چاپ شده خيلي اجغ وجغ ميشه و بدتر از قبل ميشه.« به خاطر کمتر نمودن طول طناب، نزديکي را بيشتر خواهد کرد.» اما طوري گره بزند كه براي هميشه در دام نيافتيد و اسير شويد!. با 8و9 موافقم.16 خيلي رسا بود.18 تا مي توانيد بياموزيد. با نوزده مخالفم.عالي بود و يك نگرش مثبت همه جانبه بود اما خيلي زيادش هم خوب نيست.

قلب آبی

سلام.شما عجب مرد اميدواری بودين!دقت کردين آدم وقتی شاد و قدردان همه لحظاتش شاديهاش چند برابر می شه!

فاطمه

خیلی قشنگ و آموزنده بود

ماماني

خيلی خيلی قشنگ و مفيد بود .دستت درد نکنه .اميدوارم هميشه تو زندگی موفق باشی .