امروز به يه مطلب جالب راجع به اون دوتا شخصيت دوست‌داشتنی کارتونی يعنی پت و مت تو يکی از روزنامه‌ها برخوردم. عنوان مطلب اين بود: پخمه‌های خوشبخت. نويسنده بعد از توضيحی کوتاه راجع به اين برنامه و سازندگان آن، بحثی فلسفی! را در خصوص پت و مت وارد کرده بود. يه جای اون نوشته به دل من چسبيد. خيلی هم. يه کم حوصله دارين تا تهشو بخونين؟ ممنون.

... اتفاق ها و وقايعى كه پت و مت به وجود مى آورند هرچند كميك و خنده دار به نظر مى رسند، اما بخش زيبا و جنبه لذتبخش مجموعه بيش از آنى كه به وقايع و رخدادهاى آن مربوط باشد به نوع برخورد بى تفاوت و راحت پت و مت با آن وقايع مرتبط مى شود. به گونه اى كه بيننده تصور مى كند اين دو هرگز از چيزى نمى هراسند و از هيچ اتفاقى ناراحت نمى شوند. آنها به خود اجازه مى دهند در جلوى چشم ميليون ها نفر همه چيز را همانطور كه مى فهمند و درك مى كنند تجربه كنند و براى رسيدن به هدف شان از امتحان هيچ روشى و حركتى ناراحت نمى شوند. گويى كه در زندگى آنها چيزى براى از دست دادن وجود ندارد و با باورى به نام فقر كاملاً بيگانه اند. نه نگران آبرو و شخصيت خود هستند و نه از ويران شدن وسايل خود بيم دارند.
آنها عاقل و متفكرند، محيط خود را به خوبى درك مى كنند و اشيا برايشان كاملاً شناخته شده هستند ولى انگار كه با همه چيز براى اولين بار است كه برخورد مى كنند، يعنى درست مانند كودكان با اين تفاوت كه كودكان بيش از آن كه به جنبه هاى عقلانى خود متكى باشند به جنبه هاى احساسى خود اتكا مى كنند. اما پت و مت كودك نيستند. آنها كاملاً عاقلانه به محيط خود مى نگرند اما با محيط پيرامون خود كاملاً سازگار نشده اند، انگار كه در جاى ديگرى رشد كرده اند و اتفاقى به اينجا رسيده اند. همه چيز را مى دانند ولى با قواعد بيگانه اند.
پت و مت «بودن» را احساس مى كنند، تجربه مى كنند، شكست مى خورند و بعد از هر شكست راه ديگرى را انتخاب مى كنند بى آن كه حتى براى لحظه اى در ماتم شكست فرو روند. چيزى كه براى انسان مشوش و مضطرب بسيار خسته كننده و اعصاب خردكن است، چون او ناتوان تر و كم تحمل تر از آن است كه بتواند اينگونه راحت و بى تفاوت با مشكلات زندگى روبه رو شود و مجدداً آغاز كند. انسان عجول امروزى آنچنان بى طاقت است كه گويى از جريانى عقب مانده و بايد سريعاً خود را در كوتاه ترين زمان ممكن به نقطه اى گنگ و نامعلوم برساند. در حالى كه در دنياى پت و مت حتى نگرانى از دست رفتن زمان هم وجود ندارد. انگار كه هميشه خواهند بود و جايى براى رسيدن نيز ذهن آنها را درگير نمى كند. همه چيز همان است كه هست، بودن ادامه دارد با تجربه هاى مختلف و متنوعش به همين سادگى!
بيشترين لذتى كه از تماشاى اين مجموعه مى بريم بى آن كه حتى متوجه آن باشيم، به تماشا نشستن رفتارها و چگونگى زيستن دو انسان بى تكلف و بى دلهره است. انگار كه آدمى بخش گمشده اى از خودش را در قالب اين دو عروسك پيدا مى كند. بخشى از آدمى كه ترس را نمى شناسد و فقط مشغول تجربه كردن است و از اين سرگرمى و رفتن مداوم راه هاى گوناگون خسته نمى شود، حتى اگر به قيمت تخريب آنچه دارد منجر شود. گويى باور مى كند كه مانند يك فيلم انيميشن با يك برش و پرش ناگهانى مى شود از تمام حادثه هاى تلخ گذشت.
آنها بسيار خوشبخت به نظر مى رسند. هرچند كه نمى توان براى خوشبختى به تعريف مشخص و دقيقى رسيد، ولى اگر بخواهيم شاخصه هايى هرچند كلى و ساده براى آن بيابيم، آرامش يكى از اساسى ترين و الزامى ترين آنها است. احساسى كه بدون آن نمى توان به لذتى واقعى رسيد و اولين نشانه و علامت حضور آن به پايان رسيدن بسيارى از جدال ها و رقابت هاى آشكار و پنهانى است كه براى اثبات برتر بودن خود وارد آنها شده ايم. حالتى كه در پت و مت به خوبى احساس مى شود.مطمئناً آدمى در صورت پايان دادن به مسابقه و جدالى كه با همنوع خود آغاز كرده، زندگى را به گونه ديگرى تجربه مى كند، به نحوى كه در آن ديگر نيازى به حفظ حالت آماده باش در خود نمى بيند و لزومى ندارد به طور دائم در برابر همه چيز و همه كس رفتار خودش را زير نظر داشته باشد تا مبادا عقب بماند يا آسيبى ببيند و به نظر مى رسد كنار گذاشتن همين حالت كنترل دائمى است كه انسان را آنچنان دگرگون مى كند و ارزش ها را تا آنجا تغيير مى دهد كه بسيارى از حالات و رفتار آدمى ابله گونه به نظر مى رسد.

 

چطور بود؟ قبول دارين؟ بريم يه کم با خودمون خلوت کنيم و فکر کنيم. ضمنا يه ليوان چايی يا آب‌ميوه و زمزمه کردن موزيک باحال سريال پت و مت هم فراموش نشه!!

15crossword.jpg

/ 17 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اکرم

دوست من سلام . خوبی ؟ از ۲۱ نکته برای زندگی موفق خيلی استفاده کردم . يکيش هم خيلی باحال بود: بستن شير اطمينان در کنار چشم ! فقط دوستان توجه داشته باشند که اين شير هرز نشه و يکسره باز نمانه چون انوقت افسرده می شويد! شاد و خوش باشی .

nasime_mehrabani52

سلام دوست گرامی ! مطالب بسيار زيبايی رو انتخاب کردی . من هر وقت اين کارتون رو ميديدم به تمام نکاتش توجه ميکردم و از ديدنش لذت می برم حتی در اين سن . احساس ميکنم خيلی حرف برای گفتن داره و هميشه ميگفتم اين کارتون داره درس ميده که در هر شکستی درسی هست و هم اينکه در واقع پت و مت همانگونه که شما فرموديد بودن رو تجربه ميکننن اونها در زمان حال هستند و زندگی رو با تمام معنا حس میکنند و از اون لذت می برند و اين خيلی ارزشمند هست . چيزی که اين روزها ازش خيلی فاصله گرفتيم و شاد در لابلای چرخ صنعت و تکنولوژی گمش کرديم ........ موفق و شاد باشید

safaneh18

سلام مطالبت قشنگه استفاده کردم ازشون پيروز باشی

فاطمه

سلام وای منم این کارتونو دوست دارم. تا حدودی هم تو بحر این چیزایی که گفتین رفتم .مخصوصا این که وقتی یکیشون خراب کاری میکنه اون یکی چیزی نمیگه و همیشه پایه هم هستن .تا شروع مشه همه منو صدا میکنن.آره واقعا اما بعضی وقتا که کارا خراب میشد من دلم براشون میسوخت

فائزه

سلامُ‌ رسيدم نصف متنتون رو بخونم بعد که کامل خوندم حتما روش نظر ميدم ولی تا اينجاش رو که خيلی خوشم اومد. به من هم سر بزنيد خيلی خوشحال ميشم.

goldoone

اخی من عروسکاشونو دارم!

نيلوفر

سلاااااااااااااااااااااااااام . من اومدم ... بدون امتحان ....

نرگس

چه جالب سر فرصت ميخونمش:)

غريبه

كلي لذت بردم

عباس بهرامی نیا

سلام .. امید چیز خوبیه اما وقتی در مغز بوجود میاد که تعادل شیمییایی مغز برقرار باشه !!!! ... به مطلب خیلی جالبی اشاره کردید اما اگر به کشور سازنده این برنامه توجه کنیم همه چیز دستگیرمون میشه ... این محصول در یکی از کشورهای مشترک المنافع یا همان اتحاد جماهیر شوروی سابق ساخته شده یعنی نویسندگان و سازندگانش کمونیست بودند و تفکر اجتماعی – اقتصادی کمونیستی داشتند برای همین هیچ موقع مفهوم فقر رو لمس نمیکردند . این دو شخصیت همیشه همه چیز رو برای همدیگر میخواهند و هیچ موقع برای بیشتر بدست آوردن چیزی با هم نزاع نمیکنند ( کاری که ما از صبح تا شب مشغول اون هستیم ) . و اصولا بی دغدغه و بی خیال نسبت به مادیات زندگی میکنند که این از مهمترین ویژگی های مردم روسیه و کشورهای اطرافش هست.در ضمن اگه دقت کرده باشید اونها از داس ، چکش ، تبر ، اره و اینجور ابزار زیاد استفاده میکنند که این هم دلیلی بر همین مدعی است یعنی جایگاه ویژه حزب کارگر در کمونیست . موفق باشید .... و اميدوار