یه تحقیق جالب و بدردبخور

منبع: http://www.bbc.co.uk/persian/science/2009/07/090704_rs_self_help.shtml

نتیجه تحقیقات بک گروه از محققان کانادایی نشان می دهد افرادی که اعتماد به نفس پایین تری دارند، در صورت تکرار تلقین های مثبت درباره خودشان، احساس بدتری نسبت به خود پیدا می کنند.

به گفته این محققان، جملاتی از قبیل "من فردی دوست داشتنی هستم" تنها می تواند به کسانی که اعتماد به نفس بیشتری دارند، کمک کند.

یک روان شناس بریتانیایی می گوید احساس آدم ها نسبت به خودشان بر پایه آن چه که واقعا در زندگی شان انجام می دهند، شکل می گیرد.

در یک آزمایش محققان دانشگاه های واترلو و نیو برنزویک، از افراد مختلف با میزان اعتماد به نفس متفاوت، خواسته اند که جمله " من فردی دوست داشتنی هستم" را تکرار کنند.

پس ازگفتن و تکرار این جمله، حالت این افراد و احساس آن ها نسبت به خودشان را بررسی کرده اند.

در گروه افراد با اعتماد به نفس پایین، کسانی که این جمله را تکرار کرده اند، نسبت به بقیه اعضای گروه، احساس بدتری درباره خودشان داشته اند.

اما کسانی که اعتماد به نفس بیشتری داشتند، پس از تکرار این جمله مثبت، احساس بهتری داشتند، هر چند بسیار اندک.

نتیجه این آزمایش نشان داده کسانی که اعتماد به نفس پایین تری دارند، وقتی اجازه بروز تفکرات منفی را پیدا می کنند، احساس بهتری نسبت به زمانی دارند که مثبت درباره خود می اندیشند.

این همون فلسفه این وبلاگه که معتقده تا می‌تونی امیدوار باش، عمیق باش و در عین حال اگه دیدی چیزی خارج از تحملته خودتو رها کن و بذار غم بیاد و بذار بره. تو ته دلت یه چیزی داری که پادزهره همه اون غم‌ها و دل‌شکستگی‌ها و دلمردگی‌ها و بی‌حوصلگی‌ها و رنج‌ها و صبرهائیه که به ظاهر گفتنش راحته اما تحمل کردنشون خیلی خیلی سخته.

تو ته دلت امید داری. حتی به قدر یه شعله شمع. اما می‌دونی که اونو داری و با کمک همونم دوباره شور و شوقت رو برمی‌افروزی. حالا دو روز اینور و اونور... خیالی نیست.

/ 3 نظر / 5 بازدید
مریم

به نظر من تحقیق این محققان کانادایی نتیجش واضحه و توی خیلی موارد دیگه هم قابل مشاهدست چون شما وقتی توی یه خصوصیتی ضعیف هستی هرعملی که در جهت به کارگیری اون خصیصه اتفاق بیفته و از شما خواسته بشه انجامش بدید باعث بروز احساس ناخوشایند میشه...به یکی که زبان انگلیسیش ضعیفه بگو با یه انگلیسی صحبت کن...چه احساسی داره؟؟...به یکی که توی excel ضعیفه بگو دو تا نمودار بکش...چه حالی میشه؟؟؟..ولی به یکی که مسلطه اگر بگی راحت انجام میده و بعد از انجامش احساس خوبی داره.

مریم

پاراگرافی که خودتون نوشتید رو کاملا قبول دارم.واقعا یه مواقعی نیازه که خودمونو رها کنیم تا به آرامش برسیم و تا آروم نشیم نمیتونیم به راحتی بلند بشیم.هر وقت حرف از امید میشه من یاد این برگ سبز وبلاگ شما میفتم. برای امید تجسم قشنگیه.