استفن کاوي، توی کتاب واقعا برانگيزاننده‌اش بنام ۷ عادت مردمان موثر، اولين عادت را عامل بودن ذکر می‌کنه. يعنی آدم حرکتش تو مسير زندگي، عشق، شغل ، تفريح يا هرچيز ديگه رو بر مبنای يک اصولی سر و سامان بده. اصولی که مثل قانون اساسي، از جايگاه والا و مقدسی برخوردار باشه. بعد هم يه راهنمايی‌هايی درخصوص اينکه چطوری بشينيم و اصول اساسی زندگيمونو بنويسيم، به خواننده می‌کنه. با اين روش خيلی از ما ها می‌فهميم که بيشتر کارهايی که در طی روز يا شب انجامشون می‌ديم، حتی اگر هم کارهای مفيدی به نظر می‌آن، ولی ما رو تو دستيابی به هدف‌هايی که بهشون می‌گيم اصول زندگيمون؛ ياری نمی‌دن. به قول استفن کاوي، گاهی خيلی دير می‌فهميم که نردبونمون رو به ديوار اشتباهی تکيه داده‌ايم. به همين خاطر هرچقدر هم که زور زده‌ايم و از اين نردبون بالا اومديم، اما در نهايت فايده‌ای نداشته.

داشتم با خودم فکر می‌کردم که به خيلی از ماها اگه بگن هدفاتو بگو، توش ميمونيم. حتی اگه هم بتونيم چند تا از اهدافمون رو رديف کنيم، بيشتر کلی گويی می‌کنيم. فرضا می‌گيم هدف اساسی من اينه که تو درسم موفق بشم، در راه سعادت خانواده‌ام قدم بردارم، به آرزوهای مالی‌ام برسم، و ... . اما اغلب اين آرزوها و اهداف، کاملا شفاف نيستن. نمی‌خوام ادای استفن کاوی يا هر نويسنده ديگه‌ای که اين‌طور حرفارو می‌زنه در بيارم ، ولی بد نيست کمی هم تو بعضی حرفا دقيق بشيم. چند تا از ماها يه دفترچه برداشته، اول همين سال ۸۴ اهداف خودشو ـ اونم به شکلی که انگار به اونا رسيده و داره لمسشون می‌کنه - توش ريز به ريز نوشته؟

می‌دونم خيلی‌ها به اين چيزا اعتقاد ندارن ولی من نتيجه تضمينی اين کارا رو ديده‌ام. اول رو خودم امتحانش کرده‌ام و بعد دارم اينجا می‌نويسمشون. واقعا کارآيی داره.

اگه موافق بودين، می‌شه اين بحث رو ادامه داد و کاری کرد تا همه بتونيم از تجربيات همديگه استفاده کنيم. بالاخره زندگی تو ايران يه الزامات خاص ديگه‌ای رو در مقايسه با فرضا آمريکا که اغلب اين نويسنده‌ها مربوط به اون آب و خاک و محيط هستن، ايجاب می‌کنه و من از همه شماها محتاج‌تر به دونستن تجربيات شما تو اين زمينه هستم.

ممنون می‌شم همراهيم کنين. همين الان بنويسين که نسبت به اين روش چه حس و حالی دارين. آيا قبولش دارين؟ آيا تجربه‌ای تو اين زمينه داشتين؟

ببينيم می‌تونيم يه کار دسته‌جمعی درست و حسابی تو اين چند روز باقی مونده از تعطيلات برای يه شروع بهتر تو اين سال جديد بکنيم ؟

/ 17 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یه مرد امیدوار

Maskh عزيز، اتفاقا منظور من یه جور برنامه ریزیه که اون زمان‌ها که حالمون خوب نیست بهمون کمک کنه. وگرنه اوقاتی که خوب و خوش هستیم، اغلب مسائل را با کمترین صرف انرژی می‌تونیم مدیریت کنیم. من تلاش خواهم کرد در ادامه این مطلب، روش حل این مشکل مهمی که شما بهش اشاره کردین رو هم بیاورم. امیدوارم با کمک هم بتونیم موفق بشیم.

soodi

با سلام .. اتفاقا ايده ی خوبيه و باعث ميشه بيشتر به هدفها فکر کنيم و هر روز با دیدن لیست هدفهامان برای رسيدن به اونها بيشتر پافشاری کنيم .. نظر خاصی که ندارم چه جوری اجرا بايد بشه ولی در کل باش موافقم... من آپم *******و منتظر

maskh

من هم مشتاقانه وبی صبرانه منتظرميمونم.

زن سی ساله

سلام منهم اين کتاب رو خوندم. ولی دوباره برام يادآوری شد و ميخوام دوباره مروری داشته باشم به اين کتاب. خيلی ممنونم از متنتون.

Fatemeh

سلام نازنين . سال نو مبارک . انسان ميتونه هر لحظه در خود تغيير ايجاد کنه . از هر زمانی که شروع کنه ميشه براش تولدی جديد .............. من که سال ۸۴ رو سال تولد خودم قرار دادم چون احساس ميکنم بذرهايی از شناخت رو که در سال ۸۳ در وجود خودم پاشيدم به لطف خداوند مهربان داره به بار ميشينه ............ بذرهايی از مهر و دوستی . مهر ورزيدن به تمام مظاهر هستی و دوست بودن اول با خودم و بعد با تمام هستی . ............. پاينده باشی و شادمان

soodi

سلام من آپم....اين دوباره

ارواح

سلام مهربان ...تقريبا تمام پست ها را خواندم به جز آرشيو ...با انديشه های من همگونند بعضا نیز بسیار باارزش.... شما را ارج مينهم آپ کرديد خبرم کنيد ممنون ميشوم بازهم خواهم آمد وبهره مند خواهم شد ...باز هم متشکر...ياهو ...احمد

نيلوفر

سلام . من برای اين کار دفترچه ندارم .... فقط تو ذهنمه .... ولی خوب چون هی تکرار ميشه فک نکنم يادم بره ؛ ها ؟

محمود و منصوره

سلام ... اميدواريم که حالتون خوب باشه ... ممنون از اين که به ما سر زديد ... وبلاگ جالبی داريد تمامی مطالبش رو خوندم .. مطالب مفيد و آميدوارکننده ای بودن ... فقط اگر آدم بتونه توی زندگيش اجراشون کنه خيلی خوب می شه ... شاد و سلامت باشيد ... خداحافظ و التماس دعا

غریبه

بله منم به این کاری که گفتین اعتقاد دارم. و خیلی خیلی بیشتر به پست قبلیتون! الان در سال 90 بهش میگن قانون جذب! که البته انتقادهای زیادی به این نظریه وارد شده به خصوص از جانب اندیشمندان دینی.. اما من به شخصه اعتقاد دارم که هرچیزی رو که واقعا بخوای , بهش میرسی. اتفاقا نه خیلی دیر! شاید اگه بشینی تا کائنات و طبیعت ( به اعتقاد من اراده خدا ) بهت برسونه ممکنه 100% اونی که خواستی نشه! اما اگه یه برنامه مدون خودت براش بریزی و همتت رو توام با اراده ی خدا کنی, 100% همونی میشه که میخوای!