یه مرد امیدوار
آرشیو وبلاگ
 
نویسنده: یه مرد امیدوار - چهارشنبه ۱٢ دی ۱۳۸٦

100%: Sophisticated Simplicity

چند روزه دارم ناخودآگاه به موضوع احساس خوشبختی فکر می‌کنم. برام جالبه که گاهی وقتی به موضوعی فکر می‌کنی یه جورای عجیب و غریبی اتفاقاتی برایت رخ می‌ده که تو رو برا رسیدن به اون سوال یا هدفت یاری می‌کنه. تو همین چند روزه چند تا مطلب خوب و قشنگ در مورد اینکه خوشبختی و احساسش چیه جلو چشمم قرار گرفت و به گوشم خورد. یکیش اینجاست که با ایمیل یکی از دوستای خوبم بهم رسید. یکیش هم یه جمله خوب بود که چند روز پیش از دهن یه آدم دوست‌داشتنی شنیدم: این‌که، خدا آدمای خوشحال رو دوست داره. خوشحالی هم اغلب از رضایت و راضی بودن می‌آد.

...

یادمه بچه که بودم سه ماه تابستون رو می‌رفتیم یه خونه‌ای که تو اطراف تهران داشتیم. وسط یه ده کوچیک. یادمه اون روزا برای چند سالی پدرم ۵۰ روز از تابستون رو  می‌رفت برا معاونت یکی از کاروانهای سفر حج. به همین خاطر من و برادرم و خواهرم با مامانمون اونجا می‌موندیم . یادمه مادرم می‌بایست با یه مبلغ معینی که بابام قبل از رفتن پیشش می‌ذاشت مخارج اون ۵۰ روز رو مدیریت می‌کرد. اون زمانا خونمون خیلی احتیاج به تعمیر داشت و ماها دائما با بنا و کارگر و معمار و مقنی و ... سر و کله می‌زدیم. گاهی اوقات عصرها بعد از اینکه کارمون تموم می‌شد و از خستگی ولو می‌شدیم (بنده از بس عشق فرغون بودم مثل یه بچه عمله کار می‌کردم و ماسه و سیمان می‌بردم)، مامانمون به ماها نفری ۲ تومان می‌داد تا بریم از میدون ده برا خودمون کانادا بخریم. ای خدا... هنوز لذت اون قورت قورت و یه نفس خوردن اون نوشابه‌ها زیر زبونمه. انگار داشتیم وسط هاوایی صفا می‌کردیم!

تو این چند روزه که فکرم مشغول موضوع احساس خوشبختیه، ییهویی این خاطرات پریدن تو ذهنم. یادم افتد الان با اینکه خیلی از چیزا و خواسته‌های قدیمیمون رو راحت بدست می‌آریم اما برا احساس خوشبختی کردن خیلی باید زور بزنیم. ماها رضایت و قناعت یادمون رفته. یه جمله قشنگ کنار این وبلاگ دوست‌داشتنی می‌خوندم با این عنوان که Small is Beautiful. به ذهنم رسید شاید بد نباشه ماها هم یه نهضت راه بندازیم با این عنوان که: Simple is Beautiful

احساس خوشبختی، خیلی غریب نیست. فقط یه‌کم تلاش می‌خواد. یه‌کم از خود گذشتگی. یه کم روراست بودن با خودمون در مورد چیزایی که بود و نبودشون تغییری عظیم تو زندگیمون داره یا نه. یه‌کم نگاه دوباره به داشته‌هامون. یه‌کم یادآوری به خودمون در مورد کیفیت و دلیل لحظات خوشی که تو گذشته داشته‌ایم. یه‌کم جدا شدن از جریان عام جامعه. یه‌کم تعمق. یه‌کم سادگی.

احساس خوشبختی خیلی خیلی درونیه. فقط به من و تو ربط داره. و به دلامون.

کدهای اضافی کاربر :


MeLoDiC